Military Sealift


MILITARY SEALIFT COMMAND
Dry Cargo/Ammunition Ships
USNS Lewis and Clark (T-AKE-1)
USNS Sacagawea (T-AKE-2)
USNS Alan Shepard (T-AKE-3)
USNS Richard E. Byrd (T-AKE-4)
USNS Robert E. Peary (T-AKE-5)
USNS Amelia Earhart (T-AKE-6)
USNS Carl Brashear (T-AKE-7)
USNS Wally Schirra (T-AKE-8)
USNS Matthew Perry (T-AKE-9)
USNS Charles Drew (T-AKE-10)
USNS Washington Chambers (T-AKE-11)
USNS William McLean (T-AKE-12
USNS Medgar Evers (T-AKE-13)
USNS Cesar Chavez (T-AKE-14)

Ammunition Ships
USNS Flint (T-AE-32)
USNS Shasta (T-AE-33)
USNS Mount Baker (T-AE-34)
USNS Kiska (T-AE-35)
Fast Combat Support Ships
USNS Supply (T-AOE-6)
USNS Rainier (T-AOE-7)
USNS Arctic (T-AOE-8)
USNS Bridge (T-AOE-10)
Fleet Ocean Tugs
USNS Catawba (T-ATF-168)
USNS Navajo (T-ATF-169)
USNS Sioux (T-ATF-171)
USNS Apache (T-ATF-172)
Fleet Replenishment Oilers
USNS Henry J. Kaiser (T-AO-187)
USNS John Lenthall (T-AO-189)
USNS Walter S. Diehl (T-AO-193)
USNS John Ericsson (T-AO-194)
USNS Leroy Grumman (T-AO-195)
USNS Kanawha (T-AO-196)
USNS Pecos (T-AO-197)
USNS Big Horn (T-AO-198)
USNS Tippecanoe (T-AO-199)
USNS Guadalupe (T-AO-200)
USNS Patuxent (T-AO-201)
USNS Yukon (T-AO-202)
USNS Laramie (T-AO-203)
USNS Rappahannock (T-AO-204)

Rescue-Salvage Ships
USNS Safeguard (T-ARS-50)
USNS Grasp (T-ARS-51)
USNS Salvor (T-ARS-52)
USNS Grapple (T-ARS-53)

Hospital Ships
USNS Mercy (T-AH-19)
USNS Comfort (T-AH-20
Acoustic Survey Ships
USNS Hayes (T-AG-195) ex-T-AGOR-16

Cable Repair Ships
USNS Zeus (T-ARC-7)

Command Ships
LCC-20 Mount Whitney

High-speed Vessels
HST-1 Guam
HST-2 Puerto Rico
HSV-2 Swift
HSV-4676 Westpac Express

Missile Range Instrumentation Ships
USNS Observation Island (T-AGM-23) ex-E-AG-154
USNS Invincible (T-AGM-24) ex T-AGOS-10
USNS Howard O. Lorenzen (T-AGM-25)

Navigation Test Support Ships
USNS Waters (T-AGS-45)

Ocean Surveillance Ships
USNS Victorious (T-AGOS-19)
USNS Able (T-AGOS-20)
USNS Effective (T-AGOS-21)
USNS Loyal (T-AGOS-22)
USNS Impeccable (T-AGOS-23)
MV Cory Chouest

Submarine and Special Warfare
Support Vessels

USNS Black Powder (AGSE-1)
USNS Westwind (AGSE-2)
USNS Eagleview (AGSE-3)
USNS Arrowhead (T-AGSE-4)
SSV C-Champion
SSV C-Commando
MV Carolyn Chouest
MV Dolores Chouest
MV Kellie Chouest
HOS Dominator (T-ARC-1)
Malama

Submarine Tenders
USS Emory S. Land (AS-39)

Survey Ships
USNS John McDonnell (T-AGS-51)
USNS Pathfinder (T-AGS-60)
USNS Sumner (T-AGS-61)
USNS Bowditch (T-AGS-62)
USNS Henson (T-AGS-63)
USNS Bruce C. Heezen (T-AGS-64)
USNS Mary Sears (T-AGS-65)

Sea based X-band Radar Platform
SBX-1
Prepositioning Ships
AK
T-AK
T-AKR
T-AOT
AOT
AVB
T-EPF
T-ESB

Sealift Ship
AKR
T-AKR

Ready Reserve
AOT
AG
AKR
ACS
T-AK